Bezpieczna Rodzina
Bezpieczna Rodzina
Produkt z dziedziny bezpieczeństwa skierowany do rodzin
Produkt obejmuje – w ramach abonamentu rocznego – udzielenie pomocy na wypadek popełnienia przestępstwa przeciwko objętej ochroną rodzinie:
Porwanie dla okupu lub w innym celu
Szantaż
Groźba karalna
Usługa polega na:
- 1.Stałej, tj. 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku gotowości do udzielenia natychmiastowej pomocy na wypadek uprowadzenia lub szantażu albo groźby karalnej skierowanej do jednej (lub więcej) osób wymienionych w umowie (członków rodziny).
- 2.Udzieleniu natychmiastowej pomocy poprzez:
- a.Skierowanie załogi interwencyjnej celem objęcia ochroną do czasu przybycia zespołu ochronno-negocjacyjnego.
- b.Podjęcie negocjacji w imieniu rodziny natychmiast po nawiązaniu kontaktu ze strony porywaczy/szantażystów.
- c.Przybycie zespołu ochronno-negocjacyjnego do klienta i objęcie ochroną osobistą osób wymienionych w umowie (członków rodziny) w czasie najpóźniej do 8 godzin po zgłoszeniu o dokonaniu porwania lub skierowaniu szantażu albo groźby karalnej.
Adresaci oferty
Bezpieczna Rodzina jest produktem dla rodzin, których status majątkowy czyni z nich potencjalny cel dla porywaczy i/lub szantażystów, a jednocześnie nie pozwala im na wynajęcie stałej profesjonalnej ochrony osobistej, a nawet jeżeli pozwala, to rodzina nie chce (z różnych powodów) otaczać się taką ochroną. W praktyce są to rodziny o majątku od około miliona PLN wzwyż.
Kto jest celem porwań dla okupu, wymuszeń
a także gróźb karalnych w Polsce?
Członkowie rodzin, których status majątkowy pozwala – w ocenie porywaczy (szantażystów) – na zapłacenie okupu (haraczu) w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy nawet do kilku milionów PLN.
Podejście do problemu
Punktem wyjścia w konstruowaniu oferowanego produktu była gruntowna analiza zarówno porwania dla okupu oraz próby dokonania wymuszenia jako zjawisk, jak również rzeczywistych przypadków znanych porwań a także wielu przykładów prób wymuszeń, jakie miały miejsce w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.
Po co negocjator?
Obecność negocjatora w rzeczywistości znacznie zwiększa szanse na pomyślne doprowadzenie sprawy do końca i uwolnienie porwanej osoby bez uszczerbku na zdrowiu.
Obecność negocjatora zwiększa komfort psychiczny rodziny, ponieważ daje poczucie, że prowadzone negocjacje są najlepszym sposobem na uwolnienie porwanej osoby.
Po co ochrona?
U rodziny, która dotknięta została porwaniem lub próbą wymuszenia haraczu, następuje nagłe załamanie się poczucia bezpieczeństwa. Obecność profesjonalnego zespołu i objęcie ochroną zaatakowanej rodziny pomaga zapoczątkować proces odbudowy poczucia bezpieczeństwa i pozwala skupić się na dwóch kwestiach:
- oczywistej, jaką jest zrobienie wszystkiego w celu doprowadzenia do zwolnienia uprowadzonego,
- najczęściej prawie całkowicie w takiej sytuacji pomijanej – kontynuowanie prowadzonego biznesu, który jest przecież podstawą egzystencji rodziny.
Porywacze i szantażyści stosują niekiedy różne formy zastraszania rodziny (groźby, niszczenie mienia itp.) w celu przyspieszenia negocjacji.
Zdarzają się porwania, kiedy sprawcy po jakimś czasie porywają kolejną osobę z rodziny.
- jak rodzina szybko godzi się na zapłacenie okupu w żądanej wysokości – porwanie kolejnej osoby z rodziny podwaja stawkę – jak chcą dać np. pół miliona za jedno dziecko, to za dwoje dadzą milion,
- kiedy dochodzi do impasu w negocjacjach, najczęściej z powodu trudności z zebraniem takiej ilości gotówki w krótkim czasie, porwanie kolejnej osoby ma na celu pokazanie, że porywacze nie żartują.
Zdarzają się porwania, kiedy szantażyści chcą w ten sposób przyspieszyć wypłacenie żądanego haraczu i/lub uczynić swoje groźby bardziej prawdopodobnymi w oczach zaatakowanej rodziny.
Elementem szantażu lub groźby może być wysłanie do rodziny niebezpiecznej przesyłki będącej urządzeniem wybuchowym albo zawierającej niebezpieczne dla życia substancje chemiczne lub biologiczne. Członkowie zespołu ochronno-negocjacyjnego umieją rozpoznawać przesyłki potencjalnie niebezpieczne a także wiedzą jak postępować w obliczu takiego zagrożenia.
Przestępstwo szantażu lub kierowania gróźb karalnych jest mniej groźne niż porwanie, ponieważ szantaż lub groźba oddziałuje wyłącznie w sferze psyki dotkniętych nim osób i stanowi tylko potencjalne zagrożenie, które może, ale też nie musi się zmaterializować. Porwanie natomiast jest atakiem fizycznym i stanowi realne (już zmaterializowane) zagrożenie.
Jednakże, obecność profesjonalnego zespołu i objęcie ochroną zaatakowanej rodziny zmniejsza poczucie zagrożenia i pozwala skupić się na innych istotnych kwestiach.